در راستای توسعه کشت گیاهان دارویی صورت گرفت؛

بازدید معاون اقتصادی استاندار و "دکتر خیراندیش" از دهکده گیاهان دارویی گلستان

۲۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۱۱ کد : ۴۴۸۵۰ پژوهشی تاپ خبر
تعداد بازدید:۱۸۰
معاون اقتصادی استاندار گلستان به همراه استاد سرشناس طب سنتی ایرانی اسلامی از دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی بازدید کردند.
بازدید معاون اقتصادی استاندار و "دکتر خیراندیش" از دهکده گیاهان دارویی گلستان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان گلستان، معاون اقتصادی استاندار گلستان به همراه استاد سرشناس طب سنتی ایرانی اسلامی از دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی بازدید کردند.

استان گلستان یکی از استان‌های نادری است که در عین دارا بودن ظرفیت‌های اقلیمی متعدد به صورت همزمان مناطق ساحلی و جلگه‌ای، دشت، بیابان، کوهستان و کویر را در خود جای داده و در تنوع و بسترهای آماده برای کشاورزی انواع محصولات کم‌نظیر است.

یکی از ویژگی‌های زمین‌های کشاورزی استان گلستان به ویژه در شرق این استان دامنه‌های شیب‌دار پای کوه‌هاست که تقریبا یک سوم زمین‌های کشاورزی این منطقه از استان را در بر می‌گیرد. تمامی مطالعات علمی و تجربیات میدانی ثابت کرده است که زمین‌های شیب‌دار یکی از بسترهای خوب برای کشت گیاهان دارویی است.

از این رو ایجاد دهکده پژوهشی، آموزشی، گردشگری، نمایشی و ترویجی گیاهان دارویی و تکمیل زنجیره تولید گیاهان دارویی تا تولید داروی گیاهی به عنوان یک مگاپروژه در گلستان، ذیل ماموریت‌های دانش بنیان جهاددانشگاهی در سال ۱۳۹۶ تعریف گردید.

از سال ۱۳۹۷ به مرور و با ایجاد نسبی زیرساخت‌ها، این دهکده کار خود را آغاز کرد که از خرداد سال ۱۴۰۰ روند توسعه و تکمیل آن تسریع یافته و امروز در کنار راه‌اندازی نخستین گلخانه، مزرعه نمایشی نیز برپا شده و سوله فرآوری نیز در مراحل پایانی ساخت قرار دارد.

در راستای ظرفیت‌سنجی و بررسی راهبردهای قابل اجرا در این دهکده امروز دکتر خیراندیش از متخصصان خبره طب سنتی کشور و مهندس سید محمد دهنوی معادن هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان با حضور در این دهکده ضمن بازدید از نقاط مختلف و عملیات اجرایی بخش‌های متفاوت آن، با رئیس، معاون پژوهشی، مدیران حوزه پژوهش و مسئول پروژه‌های دانش بنیان جهاددانشگاهی گلستان دیدار و گفت و گو کردند.

به درخواست استاندار گلستان، دکتر خیراندیش از این پس جهت مشاوره‌های تخصصی در حوزه توسعه و ترویج کشت و بهره‌برداری از گیاهان دارویی و رونق طب سنتی در گلستان به صورت مستمر به این استان سفر کرده و در دهکده گیاهان دارویی نیز حاضر خواهند شد.

 


نظر شما :